Świadomość konsumentów jest coraz większa, dlatego wiele osób rezygnuje z kupowania wody butelkowej, która przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i w ogólnym rozrachunku może sporo kosztować. Alternatywą są dzbanki filtrujące, a także filtry wody instalowane w domu. Jak działają takie urządzenia i dlaczego warto je wybrać? Podpowiadamy.
Dlaczego filtry do instalacji w domu są skuteczniejsze niż dzbanki filtrujące?
Wiele osób w trosce o środowisko naturalne, ale także zasobność swojego portfela rezygnuje z wody butelkowanej. Wówczas w zastępstwie najczęściej wybierają dzbanki filtrujące. Jest to dobre rozwiązanie, które uzdatnia wodę wodociągową przeznaczoną do picia.
Jednak kiedy w instalacji domowej występuje problem twardej wody, która negatywnie oddziałuje nie tylko na smak i zapach podczas jej spożycia, ale także na sprzęty AGD takie jak czajnik, pralkę czy zmywarkę, warto pomyśleć nad rozwiązanie systemowym jakim są filtry przepływowe Dafi.
Produkty takie mogą być stosowane zarówno w mieszkaniach jak i domach jednorodzinnych, ponieważ montowane są bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę do domu. Dzięki temu jest ona uzdatniona i pozbawiona wszelkich soli odpowiedzialnych za jej twardość, ale również chloru i metali ciężkich, a także azotanów i zanieczyszczeń mechanicznych, czy produktów korozji instalacji wodnej.
Rodzaje filtrów
Filtry wody do domu są bardzo różnorodne, dlatego przed montażem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się, które z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednie. W tym celu najlepiej wykonać badania jakości wody, aby dowiedzieć się jakie problemy dotyczą naszej instalacji i jaki filtr należy zastosować. Najczęściej wymienia się cztery rodzaje wkładów uzdatniających: węglowy, polipropylenowy, z żywicą jonowymienną oraz do usuwania azotanów.
Najczęściej wykorzystywany jest filtr węglowy, który usuwa z wody chlor, a także jego pochodne, czyli związki bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Dodatkowo zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, a także niektóre substancje organiczne. Jeżeli jednak problem twardości wody w naszej instalacji jest bardzo poważny, wówczas warto zastosować dodatkowy filtr żywiczny. Jego zadaniem jest usunięcie z wody soli wapnia, a także magnezu, które są odpowiedzialne za jej twardość.
Z kolei jeżeli nasza sieć wodociągowa jest już leciwa i w związku z tym w wodzie często znajdują się zanieczyszczenia mechaniczne takie jak: piasek, produkty korozji rur oraz inne zawiesiny, wówczas najlepiej wykorzystać filtr polipropylenowy. Osoby, które mieszkają na terenach wiejskich lub w pobliżu pól, a także szamb powinny stosować filtry do usuwania azotanów.
Leave a Reply